
Första helgen i september närmar sig, tillika Derbyhelg. Har förmånen att delta även i år.
Global Adventure & Bythebook är som två siamesiska tvillingar, hand i hand genom hela ”livet”, från inskolning hos Tony i Skottorp till Derbyt.
Eller vad säga om 24 starter, 14 segrar och 3.417.000 kr på kontot respektive 22 starter 10 segrar med 3.266.000 kr på kontot?
Inbördes möten står 2-2 efter fyra försök. ”Ture” vann BC (2-åringar) och Svampen medan BTB vann Uppfödningsloppet. Långa E3 var det enda loppet som ingen av dom vann men BTB ”vann” den duellen när han var tvåa.
Nu möts dom igen i det största loppet för fyraåringar!
En av dem lär vinna det mötet, att vinna Derbyt blir svårare, vilket startfält!!
Vill ju ha en till gul kavaj, men måste jag tippa så blir det Power min röst faller på bland en massa kanoner, såg bättre ut än någonsin i mina ögon i kvalet och då förstår ni…
Men vi har inte gett upp!
***
Ankan då?
Traditioner måste ju börja någonstans, tredje året det ska inmundigas anka på restaurang Bouchon nere i Malmö. Ankan måste beställas 5 dagar innan (marineras i minst 2 dygn) och kommer i 5 serveringar.
Ät inte dagen innan och ni lär inte äta dagen efter, mycket mat men grymt gott!
***
En notis är att en tredjedel av årets Derbyfält är identiskt med Uppfödningsloppets final fält för två år sedan.
Apropå tvååringar så är det trångt i tvååringsloppen nu, många fler nu i loppen, till och med tvångsstrykningar. Tyvärr är antalet tvååringslopp färre till dags datum, vilket är beklagligt.
Visst är det bra för ”spelet” med många hästar i loppen med för tvååringar känns det fel med både tvångsstrykningar samt att starta från spår 11 & 12.
Tio hästar räcker , i alla fall om man bortser från ”finaler/klassiska lopp”.
***

Chipper Kronos frontar ”Paket 2018”!
Det började för länge sen då vi gjorde ”paket” med 4-5 hästar, allt för att så många som möjligt skulle ha chansen att vara med på en ”bra” häst. Chansen ökar ju markant om man köper in sig i ett ”paket” hästar att få vara med på någon toppindivid, även om man aldrig kan garantera något med djur.
Hästar som Quid Pro Quo och Labero Broline var exempel på några pakethästar när vi drog igång och efter ett par års uppehåll så provade vi idén igen 2018 och det kunde inte börjat bättre!
Tvåårige Chipper Kronos frontar ”Paket 2018” och debutvann på imponerande 14,5a/1.640 meter i försöket till Breeders Course på Åby. Nu lanserar vi ”Paket 2020” och jag är riktigt nöjd med hur det ser ut, eller vad sägs om följande:
- Hingst e. Face Time Bourbon
- Hingst e. Readly Express
- Sto e. Walner
- Sto e. Maharajah
Gör er intresseanmälan till stallbath@gmail.com så berättar vi mer om hästarna, upplägg , kostnader etcetera. Paketet säljs i delar om tio procent.
– Svante (som tror han tar in en flaska Volnay till ankan)